Skip to content
akasza-okrągłe

BAZA WIEDZY

Kroniki Akaszy

CZYM JEST AKASZA?

Wiemy już, że słowo Akasha wywodzi się z Sanskrytu i jego znaczenie bliskie jest eterowi. Koncepcja Akaszy istniała od wieków i znajdziemy ją w różnych systemach filozoficznych i religijnych. I tak na przykład w chrześcijaństwie i judaizmie nazywana jest Księgą Życia (np. Psalm 69:28, Biblia ), w której zapisane są wszystkie uczynki, słowa i myśli człowieka.

Podobnie w Islamie, Akasza określana jest jako księga lub kroniki, w których zapisane są ludzkie czyny (np. Al-Qamar 52:54 i 54:53, Koran) . W Hinduizmie eter jest esencją (podstawą) wszystkich rzeczy w świecie materialnym, pierwszym żywiołem, z którego powstawały kolejne, czyli powietrze, ogień, woda i ziemia. Buddyzm z kolei (w zależności od danej tradycji), traktuje Akaszę jako element niefizyczny, jako nieobecność materii, wyższą przestrzeń, która jest pusta, jednak zdolna pomieścić materię (buddyzm tybetański).

Odniesienia do eteru możemy znaleźć już w Starożytności, kiedy pojęcie to wiązano ściśle z koncepcją czterech żywiołów, będących podstawowymi składowymi świata materialnego. To właśnie grecki filozof – Platon rozwinął tę koncepcję i dodał do niej piąty element, którego właściwości przypisywał niebiosom. Arystoteles – uczeń Platona, nazwał ten właśnie element eterem.

W świecie nauki, badania nad eterem przybrały na sile w XVII wieku, kiedy to Kartezjusz (René Descartes) przypomniał światu niejako o jego istnieniu. Nieco później Sir Isaac Newton odważnie stawiał już hipotezy na temat jego roli w przyrodzie. Przez kolejne stulecia eter zajmował swą pozycję w świadomości badaczy do czasu powstania szczególnej teorii względności Einsteina. Wtedy nastąpiło spłaszczenie jego właściwości w świecie materialnym, choć Einstein nadal potwierdzał fakt jego istnienia. Nikola Tesla z kolei, zafascynowany kosmologią wedyjską, wprowadził nawet słowo akasza do swego słownika pojęć i poświęcił sporą część prac tej tematyce. Obecnie fizyka kwantowa uznaje istnienie eteru jako swoistego pola energetycznego i odnosi się do niego jako pola punktu zerowego.

Do współczesnych naukowców, którzy prowadzą prace badawcze nad eterem i jego rolą, a także wpływem na świat fizyczny, należą Greg Bradden i Bruce Lipton. Warto sięgnąć do pozycji książkowych ich autorstwa, a także arcy-ciekawych nagrań dostępnych na platformie youtube.

Koncepcja eteru znana jest więc od stuleci. Obecna wiedza pozwala zaledwie domniemywać jak niezwykłe właściwości może mieć eter w kontekście tego, co w sobie zawiera i nośnikiem jakich niezwykłych sił przyrody może być. Istotnym dowodem na to mogą być przełomowe wyniki badań nad mionami (cząsteczki pokrewne z elektronami). Fizycy z ośrodka badawczego Fermilab w Chicago są zgodni co do tego, że istnieją rodzaje materii i energii dotychczas nieznane nauce, a mające istotny wpływ na otaczający nas świat i zjawiska fizyczne. Eter jest z pewnością jednym z nich.